Teatr SAFO to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentujemy, poszukujemy, odkrywamy i lubimy bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby.

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Założycielka teatru SAFO i reżyserka wszystkich jego siedemnastu spektakli. W tym nagradzanego spektaklu “Gehinom”, który można było zobaczyć m.in. podczas “ARA ART – z miłości do teatru” konferencji Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Chorzowie. Współzałożycielka TEATRU PETI, gdzie wspólnie z Kariną Abrahamczyk-Zator tworzy spektakle dla „najnajów” (“Miromagia”, “Babaloon”, “Sploty”). Założycielka jedynego w Polsce „Teatru papierowego na byfyju”. Redaktor naczelna Kreatywnika kulturalno-imprezowego „FISHka” wydawanego w Rybniku. Od lat zgłębia historię naszego regionu i pokazuje ją na deskach sceny.

NASZE SPEKTAKLE:

„ Szczeliny” (2011) – w oparciu o książkę Jolanty Brach-Czainy “Szczeliny istnienia”

“Historie Czernickie” (maj 2012) – w ramach współpracy z lokalną społecznością i SDL SPICHLERZ. Scenariusz stworzony w oparciu o historie mieszkańców Czernicy. 

“Wilki w ścianach” (czerwiec 2012) – na podstawie komiksu Neila Gaimana

“Miłość uspokaja”(listopad 2013), – na podstawie sztuki Dei Loher „Sinobrody-nadzieja kobiet”

“Krzesiwo” (grudzień 2013) – na podstawie bajki Hansa Christiana Andersena

“Był pierwszy piątek miesiąca”(listopad 2013) – w ramach współpracy z lokalną społecznością i SDL SPICHLERZ. Scenariusz stworzony w oparciu o historie mieszkańców Czernicy. 

“Prawiek”(październik 2014) – na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”

“Za mało na wojnę, za dużo na pokój” (czerwiec 2013) – spektakl opowiadający o powstaniach śląskich 

“92 dni” (sierpień 2016) – spektakl opowiadający o filii obozu koncentracyjnego KL „Auschwitz” w Rydułtowach. Spektakl „92 -dni” odbił się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach. 

“R-218” (wrzesień 2016) – spektakl opowiadający o obozie jenieckim na terenie kopalni „IGNACY”

“Co dawna Czernica widziała” (grudzień 2016) – spektakl w estetyce teatru cieni na podstawie książki o tym samym tytule we współpracy z SDL Spichlerz

„Jo był ukradziony” (sierpień 2017) – spektakl na podstawie książki „Jo był ukradziony-tragedia górnośląska” we współpracy ze stowarzyszeniem MOJE MIASTO. Spektakl doczekał się drugiej, odświeżonej wersji, którą zaprezentowaliśmy we wrześniu 2019 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

“Wesele” (wrzesień 2017) – śląska adaptacja na podstawia sztuki Stanisława Wyspiańskiego, we współpracy z SDL SPICHLERZ.

“Polska przez wszystkie przypadki” (październik 2017) – koncert piosenki prawie patriotycznej z udziałem artystów z regionu

“Zabiliście Mi syna” (grudzień 2017) – spektakl o tragedii w kopalni „Wujek”

„Święci Osiedlowi” (czerwiec 2018) – na podstawie książki Lidii Amejko „Żywoty Świętych Osiedlowych”

“Panie, Panowie uratować Nas może jedna rzecz” (listopad 2018) – koncert we współpracy z  DK Chwałowice

“GEHINOM” (marzec 2019) – spektakl dyplomowy Katarzyny Chwałek-Bednarczyk.

 

Skip to content