Z radością informujemy, że zakładane cele i rezultaty projektu KOPALNIA INICJATYW. DOM KULTURY + zostały osiągnięte! Przeprowadziliśmy pięć inicjatyw. Dzięki projektowi wzmocniliśmy zaangażowanie naszego centrum kultury w życie rydułtowików. Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta zachęceni do zaangażowania wezmą udział w działaniach realizowanych w różnych miejscach Rydułtów.
Najbardziej wykluczone z działań domu kultury osoby od 12 do 18 lat oraz
kobiety od 18 do 60 lat, które rzadko korzystały z naszych propozycji wzięły udział w inicjatywach: rodzinnych, plenerowych, muzycznych, których cechą charakterystyczną było nastawienie na spotkanie i współpracę.
Utrzymujemy relację z autorami inicjatyw, z którymi planujemy nowe wydarzenia. Dzięki zdobytym doświadczeniom planujemy zmodyfikować repertuar RCK. Równocześnie
chcielibyśmy kontynuować proces diagnostyczny i zmienić sposób tworzenia wydarzeń na bardziej partycypacyjny.
Inicjatywa 1. Pomigajmy razem
W lipcu w mediach społecznościowych została ogłoszona informacja o wydarzeniu „Pomigajmy razem”. Została podpisana umowa na prowadzenie zajęć, jednak uczestnicy pojawiali się również bez zapisów i dołączali na każdym etapie warsztatów . Realizacja zadania przebiegała zgodnie z harmonogramem spotkań w sposób rzetelny. Odbyło się 7 spotkań warsztatowych. Warsztaty odbywały się na plenerowej scenie RYBIE lub w razie niepogody w budynku RCK.
Zadanie miało na celu zapoznanie osób zainteresowanych z językiem migowym i opanowanie jego podstaw. Miało na celu zniesienie barier społecznych. Inicjatywa pomogła przybliżyć i poznać sposób komunikacji z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi.
Inicjatywa 2. Rydułtowiku, dychnij se!
W ramach inicjatywy przeprowadzono łącznie osiem zajęć warsztatowych, które miały miejsce w siedzibie Rydułtowskiego Centrum Kultury "FENIKS" oraz wydarzenie plenerowe Piknik Rodzinny na Tężni. Wszystkie działania pomyślane były tak, aby równolegle działy się zajęcia dla dorosłych i dla dzieci. Zarówno działania warsztatowe, jak i plenerowe były spójne i zorientowane na odreagowanie stresu, poszukiwanie różnorodnych form relaksu i regeneracji. W ramach zadania zrealizowano:
Sensoplastyka dla dzieci, joga śmiechu dla dorosłych,
Brzmienie barw, kreArtywni - rysunek dla młodzieży i dorosłych,
Joga śmiechu dla dzieci, muzykoterapia głosem dla dorosłych,
Naturalna manufaktura dla dzieci i dorosłych,
Upcycling: robimy podkładki z jeansu,
Piknik Rodzinny.
Inicjatywa 3. Rydułtowska Strefa Kobiet
W ramach inicjatywy zrealizowane zostały następujące warsztaty i animacje:
Warsztaty makramy i animacje dla dzieci,
Warsztaty robienia biżuterii z żywicy i animacje dla dzieci,
Warsztaty autoprezentacji i rozwoju osobistego i animacje dla dzieci,
Warsztaty tworzenia dyń halloweenowych i animacje dla dzieci
Warsztaty makijażu i animacje dla dzieci,
Sesja fotograficzna uczestniczek projektu z fotografem RCK.
Inicjatywa 4. Widzę, słucham, tworzę
20 sierpnia 2023 r. odbyło się wyszywanie największego materiałowego obrazu Rydułtów, czyli pierwsza część inicjatywy "Widzę, słucham, tworzę - Moje, Nasze Miasto Rydułtowy". Organizatorki zatrzymały się z płótnem w trzech miejscach w Rydułtowach: tężnia, fikołkownia RAFA oraz rynek, gdzie każda chętna osoba miała możliwość doszycia się do obrazu, korzystając z własnych przyniesionych materiałów (np. maskotki, ubrania, guzik) lub z materiałów zapewnionych przez organizatorki.
W wyszywaniu obrazu wzięło w sumie udział około stu ludzi w różnym wieku. W trakcie wyszywania nicią barwnych form i kształtów, uczestnicy mieli możliwość spotkania się w rozmowie, zobaczenia się w trakcie pracy twórczej, podzielenia się swoimi historiami przy wszywaniu konkretnych elementów, czasem osobistych, które nosiły indywidualną warstwę wspomnień. Dla niektórych uczestników było to pierwsze spotkanie z igłą i nicią.
7 października 2023 r. odbyła się druga część inicjatywy - spacer dźwiękowy i stworzenie pocztówki dźwiękowej Rydułtów. Grupa dziesięciu nastolatków odwiedziła wraz z organizatorami kilka miejsc w Rydułtowach, m.in. dworzec, tężnię i park sensoryczny ROSA i słuchała swojego otoczenia z opaskami na oczach. Następnie nagrała interesujące ich dźwięki, a po powrocie do budynku Rydułtowskiego Centrum Kultury zajęła się komponowaniem i tworzeniem utworów z nagranych dźwięków.
Spacer dźwiękowy był zaproszeniem do uważnego czucia zmysłowego różnych przestrzeni w mieście. Młodzi uczestnicy dotykali, rozglądali się, wytężali słuch łapiąc nowe skojarzenia i spojrzenia na znane im przedmioty i zjawiska. Tematyka nagrań wykonanych przez uczestników była różnorodna - pojawiły się nagrania szumów wiatru, wody, uderzeń, głosów i innych. Dzięki inicjatywie sztuka i przestrzeń kreacji wyszła z zamkniętego pomieszczenia, stanęła do dialogu z nietypowymi miejscami i badała reakcje i relacje międzyludzkie w zaproszeniu do współtworzenia i widzenia się wzajemnie ludzi w każdym wieku.
Inicjatywa 5. Kopalnia talentów czyli hip-hop w RCK-u
30 września ruszyła inicjatywa „Kopalnia talentów czyli hip-hop w RCK-u”. W programie pojawiły się: warsztaty Street Art z Petionem, warsztaty taneczne/ruchowe - Rozgrzewka/Breaking SoulCreeme, warsztaty z Dj Fim oraz Dj MrsOne, warsztaty taneczne - Bboy Mefo Breaking, warsztaty taneczne - Kaczorex Popping, warsztaty taneczne - Żurek HipHop, Open Dancefloor czyli wymiana taneczną między uczestnikami i instruktorami
Po inicjatywie został opublikowany film podsumowujący działania.
Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za zaufanie i możliwość uczestnictwa w projekcie!