Dom kultury nie powinien być tylko budynkiem, ale przede wszystkim nieodłącznym elementem życia mieszkańców, być blisko lokalnej społeczności i pomagać w realizacji oddolnych działań kulturalnych. Dlatego w ramach projektu „Kopalnia Inicjatyw - wydobywamy potencjał Rydułtów” chcemy przeprowadzić diagnozę potencjału kulturotwórczego i stworzyć raport z diagnozy, który wyznaczy kierunek naszych działań na kolejne lata.
Osią projektu jest zintegrowanie i kulturalna aktywizacja lokalnej społeczności wokół działań RCK, podniesienie kompetencji kulturalnych mieszkańców oraz stworzenie oryginalnej oferty opartej na lokalnym dziedzictwie, która rozpozna, rozbudzi i ukształtuje wzory i nawyki aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oferty, która zainteresuje nie tylko mieszkańców miasta, ale i jej sąsiadów z graniczących z miastem Radlina, Rybnika, gminy Gaszowice i Kornowac, Wodzisławia Śląskiego i Pszowa. Standardowym działaniem w wielu instytucjach kultury jest tworzenie wydarzeń kulturalnych w oparciu o wyobrażenia i gusta dyrektora oraz pracowników. Tymczasem instytucja kultury to dobro wspólne społeczności. Nie jest ona własnością dyrektora, pracowników czy urzędników. To instytucja publiczna, której zadaniem jest ułatwiać mieszkańcom dostęp do kultury i skupiać się na każdej grupie odbiorców. Dlatego chcemy wykorzystać narzędzia partycypacji społecznej rozumianej, jako aktywny udział w kształtowaniu życia społecznego okolicy, wpływu na wydarzenia, które dotyczą nas jako mieszkańców. Chcemy, by proces partycypacyjny włączał różnych interesariuszy: pracowników instytucji, mieszkańców, członków stowarzyszeń i organizacji działających w na terenie miasta, placówek oświatowych i przedstawicieli władzy. Chcemy, by zasada partycypacji przekładała się na zaangażowanie ludzi w działania instytucji i planowane rozwiązania. Stanowiła pretekst do działań animacyjnych oraz spotkań i wymiany informacji. Była źródłem inspiracji dla pracowników instytucji kultury, świadcząc też o otwartości instytucji. Drogą do wprowadzenia narzędzi partycypacji jest właśnie przeprowadzenie diagnozy, która powinna obejmować rozmowy z przedstawicielami lokalnych środowisk, ale także z mieszkańcami w różnym wieku. RCK powinno znać Wasze potrzeby, oczekiwania i możliwości tych, do których adresuje swoje działania, bez względu na to czy to dziecko czy senior. Dom kultury nie stara się wiedzieć lepiej, ale stara się zrozumieć pewną sytuację. Przeprowadzenie diagnozy pozwoli uniknąć chybionych pomysłów przy konstruowaniu życia kulturalnego. Pozwoli stworzyć kalendarz wydarzeń, który zaspokoi potrzeby, ale będzie również wartościowy pod względem artystycznym. Pozwoli na systematyczne powiększanie grupy odbiorców i zbudowanie wizerunku centrum kultury nie jako instytucji, ale przyjaznego miejsca, w którym każdy dobrze się czuje.
Projekt "Kopalnia inicjatyw" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne Edycja 2023
fotografie: spotkanie z animatorem projektu Tomaszem Ignalskim oraz badaczem Łukaszem Dziubą