TEATR SAFO
PROWADZĄCY: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
KOSZT: bezpłatnie
WIEK UCZESTNIKÓW: 16+
ZAPISY: wyłącznie poprzez strefazajec.pl
CZAS: wtorek, czwartek 17:00-20:00
UWAGA! Po zapisie na stronie strefazajec.pl osoba zostaje automatycznie przypisana do listy rezerwowej. Pracownik RCK następnie sprawdza wniosek i, jeżeli liczebność grupy na to pozwala, przepisuje osobę w systemie do właściwej listy zajęciowej. Nie jest konieczny kontakt telefoniczny w tej sprawie.
Teatr SAFO to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła kilkadziesiąt spektakli i zdobyła kilka nagród. Eksperymentują, poszukują, odkrywają i lubią bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby.
NASZE SPEKTAKLE:
„Szczeliny” (2011) – w oparciu o książkę Jolanty Brach-Czainy “Szczeliny istnienia”
“Historie Czernickie” (maj 2012) – w ramach współpracy z lokalną społecznością i SDL SPICHLERZ. Scenariusz stworzony w oparciu o historie mieszkańców Czernicy.
“Wilki w ścianach” (czerwiec 2012) – na podstawie komiksu Neila Gaimana
“Miłość uspokaja”(listopad 2013), – na podstawie sztuki Dei Loher „Sinobrody-nadzieja kobiet”
“Krzesiwo” (grudzień 2013) – na podstawie bajki Hansa Christiana Andersena
“Był pierwszy piątek miesiąca”(listopad 2013) – w ramach współpracy z lokalną społecznością i SDL SPICHLERZ. Scenariusz stworzony w oparciu o historie mieszkańców Czernicy.
“Prawiek”(październik 2014) – na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”
“Za mało na wojnę, za dużo na pokój” (czerwiec 2013) – spektakl opowiadający o powstaniach śląskich
“92 dni” (sierpień 2016) – spektakl opowiadający o filii obozu koncentracyjnego KL „Auschwitz” w Rydułtowach. Spektakl „92 -dni” odbił się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach.
“R-218” (wrzesień 2016) – spektakl opowiadający o obozie jenieckim na terenie kopalni „IGNACY”
“Co dawna Czernica widziała” (grudzień 2016) – spektakl w estetyce teatru cieni na podstawie książki o tym samym tytule we współpracy z SDL Spichlerz
„Jo był ukradziony” (sierpień 2017) – spektakl na podstawie książki „Jo był ukradziony-tragedia górnośląska” we współpracy ze stowarzyszeniem MOJE MIASTO. Spektakl doczekał się drugiej, odświeżonej wersji, którą zaprezentowaliśmy we wrześniu 2019 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
“Wesele” (wrzesień 2017) – śląska adaptacja na podstawia sztuki Stanisława Wyspiańskiego, we współpracy z SDL SPICHLERZ.
“Polska przez wszystkie przypadki” (październik 2017) – koncert piosenki prawie patriotycznej z udziałem artystów z regionu
“Zabiliście Mi syna” (grudzień 2017) – spektakl o tragedii w kopalni „Wujek”
„Święci Osiedlowi” (czerwiec 2018) – na podstawie książki Lidii Amejko „Żywoty Świętych Osiedlowych”
“Panie, Panowie uratować Nas może jedna rzecz” (listopad 2018) – koncert we współpracy z DK Chwałowice
“GEHINOM” (marzec 2019) – spektakl dyplomowy Katarzyny Chwałek-Bednarczyk
“Chachary” (październik 2020) – na podstawie książki Józefa Musiła “Chachary”
“Uciekaj myszko” (wrzesień 2021) we współpracy z GOK Kornowac
"Heksy. Ballada o umieraniu" (marzec 2023)
Prowadząca: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Założycielka Teatru SAFO i reżyserka wszystkich jego spektakli, w tym nagradzanego spektaklu “Gehinom” oraz spektaklu “Jo był ukradziony”, który jesienią 2020 roku w ramach programu “Teatr Polska” objechał kraj. Współzałożycielka Teatru PETI, w którym wspólnie z Kariną Abrahamczyk-Zator tworzy spektakle dla “NajNajów”, czyli najmłodszych widzów. Założycielka jedynego w Polsce “Teatru papierowego na byfyju”. Byłą redaktorka naczelna Kreatywnika kulturalno-imprezowego “FISHka” wydawanego w Rybniku. Od lat zgłębia historię naszego regionu i pokazuje ją na deskach sceny.
Warunki udziału:
– zapisy poprzez strefazajec.pl,
– regularna obecność na zajęciach.