RYDUŁTOWSKIE CENTRUM KULTURY “FENIKS”
ul. Strzelców Bytomskich 9a, 44-280 Rydułtowy
NIP: 647 – 249 – 28 – 35
REGON: 241107145
tel. 32 /4577006, 664524843
Adres do e-Doręczeń: AE:PL-37450-32856-VASAB-29
NUMER KONTA BANKOWEGO: 65 84360003 0000 0026 9617 0001
GODZINY OTWARCIA
BIURA
poniedziałek nieczynne
wtorek 8:00-16:00
środa, czwartek, piątek 8:00-19:00
sobota, niedziela w godzinach otwarcia kina i innych wydarzeń
KASA
poniedziałek, wtorek nieczynne;
środa, czwartek, piątek 8:30-19:00
sobota, niedziela w godzinach otwarcia kina i innych wydarzeń
Kasa kina jest czynna na 30 minut przed każdym seansem i 15 minut po jego rozpoczęciu. Kasa sali teatralnej jest czynna na 30 minut przed każdym koncertem, spektaklem lub innym wydarzeniem biletowanym i 15 minut po jego rozpoczęciu. Od środy do piątku sprzedaż biletów prowadzimy sprzedaż w PUNKCIE przy wejściu głównym. Sprzedaż dzienna kończy się 15 minut po rozpoczęciu ostatniego seansu lub innego wydarzenia biletowanego.
KAWIARNIA PIXEL
poniedziałek nieczynna
wtorek-niedziela 15:00-20:00
NASZA KADRA
DYREKTORKA
![]() |
Katarzyna Chwałek-Bednarczyk dyrektor@rck.rydultowy.pl W sprawach indywidualnych dyrektorka przyjmuje w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 18:00, po wcześniejszym umówieniu się pod numerem 32 45 77 006. |
DZIAŁ FINANSOWY
![]() |
Główna księgowa Marta Guzina ksiegowa@rck.rydultowy.pl |
![]() |
Kadrowa Klaudia Luka finanse@rck.rydultowy.pl |
DZIAŁ KREATYWNY
![]() |
Kierownik Działu Kreatywnego Joanna Marcisz biuro@rck.rydultowy.pl wynajmy, organizacja imprez, impresariat |
![]() |
Paulina Pierchała wydarzenia@rck.rydultowy.pl edukacja kulturalna, wolontariat, promocja, projekty, wydarzenia, koordynator ds. dostępności |
![]() |
Agnieszka Malinowska ara@rck.rydultowy.pl ARA, strefa zajęć, social media, Dżepetto Squad |
![]() |
Izabela Zondlo sekretariat@rck.rydultowy.pl zamówienia publiczne, nadzór nad archiwum koordynator ds. polityki ochrony małoletnich |
![]() |
Edyta Suchodolska kino@rck.rydultowy.pl kino, seanse grupowe edukacja filmowa „Młode Horyzonty"
|
DZIAŁ PORZĄDKOWY
![]() |
Joanna Łyczko Natalia Piechota Izabela Sankala |
KAWIARNIA PIXEL
![]() |
Danuta Tokarczyk Wioleta Strzelec Karina Błaszczok Joanna Schröder Celestyna Kranc |
DZIAŁ TECHNICZNY
Wojciech Stokłosa, Jarosław Kusza, Mariusz Anderski – technika@rck.rydultowy.pl
DOSTĘPNOŚĆ W “FENIKS”
TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO, INFORMACJA DLA OSÓB UPRAWNIONYCH
Informujemy, że od 1 kwietnia 2012 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017, poz. 1824 t.j.). Dotyczą one m.in. języka migowego oraz technik wspierania osób głuchych i głuchoniewidomych. Ustawa reguluje sposób komunikowania się osób głuchych i głuchoniewidomych z administracją.
Zgodnie z zapisami powyższej ustawy osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) ma prawo do pośrednictwa tłumacza w kontakcie z urzędem lub instytucją.
Świadczenie to jest bezpłatne i przeznaczone dla osób uprawnionych będących osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1172 t.j.).
Osoby niesłyszące i mające trudności w komunikowaniu się, chcąc załatwić sprawę w naszej jednostce z pomocą tłumacza języka migowego - w oparciu o zapisy ww. ustawy - zobowiązane są do zgłoszenia chęci skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się z minimum trzydniowym wyprzedzeniem oraz dokonania zgłoszenia w celu rezerwacji wizyty.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby zainteresowanej,
- propozycję terminu (nie krótszy niż 3 dni robocze),
- krótkie określenie sprawy,
- kontakt zwrotny, na który zostanie nadesłana informacja z potwierdzeniem spotkania.
Gdzie wysyłać informacje:
Zgłoszenie proszę:
- wysłać na adres e-mail: biuro@rck.rydultowy.pl lub
- wysłać na adres Rydułtowskiego Centrum Kultury "Feniks", ul. Strzelców Bytomskich 9a 44-280 Rydułtowy (liczy się data dostarczenia korespondencji) lub
- przekazać telefonicznie za pośrednictwem osoby trzeciej na numer telefonu 32 45 77 006.
DOSTĘPNOŚĆ BUDYNKU RCK "FENIKS"
Rydułtowskie Centrum Kultury "Feniks" mieści się w całości w jednym budynku przy ulicy Strzelców Bytomskich 9a w Rydułtowach, w sąsiedztwie stawu Machnikowiec.
W budynku tym znajdują się: sala teatralna, sala kinowa, sala baletowa, sala kameralna I, sala kameralna II, sala urodzinkowa, biura, kawiarnia PIXEL oraz inne pomieszczenia. W salach tych odbywają się zajęcia stałe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Budynek jest częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych. To budynek z pięcioma poziomami, z czego cztery są dostępne dla osób poruszających się na wózkach (niedostępny jest poziom -1, na którym znajduje się sala urodzinkowa, ponieważ nie dojeżdża do niego winda). Wejście główne - kinowe do budynku posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych, a na parkingu wydzielone są 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
W budynku mieszczą się następujące działy:
- Dyrektor i Dział Finansowy, który prowadzi sprawy związane z rachunkowością, kadrami, prowadzeniem spraw osobowych, w tym prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, zaopatrzeniem w materiały biurowe i środki czystości, organizacją pracy pracowników technicznych i obsługi, planowaniem, sprawozdawczością i analizą ekonomiczną.
- Dział Kreatywny zajmuje się m.in. sporządzaniem umów najmu, przyjmowaniem skarg i wniosków, opracowaniem materiałów promocyjnych, profili społecznościowych, redagowaniem strony internetowej RCK "Feniks", administrowaniem Biuletynu Informacji Publicznej. Dział Kreatywny opracowuje plany i sprawozdania z działalności merytorycznej, organizuje pracę w zespołach zainteresowań, koordynuje i nadzoruje działalność merytoryczną w placówce, organizuje i realizuje imprezy kulturalne, rozrywkowe, oświatowe, prelekcje, wystawy, warsztaty itp., współpracuje z innymi podmiotami działającymi w kulturze oraz koordynuje wolontariat w placówce.
HISTORIA INSTYTUCJI KULTURY W RYDUŁTOWACH
.png)
Już w kwietniu 1945 roku w dawnym domu Ohrzala otwarto Dom Kultury i Oświaty. W 1946 roku budynek został przez Związki Zawodowe Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego Kopalni Rydułtowy przekształcony na świetlicę i ostatecznie działania kulturalne na terenie Rydułtów skupiły się wokół Klubu Górniczego i dwóch istniejących w 1946 r. kin – „Polonii” i „Wawelu”. W 1960 roku otwarto Zakładowy Dom Kultury przy ul. Mickiewicza 15. W tym czasie głównym sponsorem działań kulturalnych na terenie miasta była Kopalnia „Rydułtowy”. Lata siedemdziesiąte to znaczne ożywienie działalności Domu Kultury. Przełom lat 1990/91 to prywatyzacja Zakładowego Domu Kultury i zmiany nazwy na Ośrodek Kultury „Muza” przy kontynuacji wszystkich zajęć i działań kulturalnych. W sierpniu 1992 r. ponownie przekazano obiekt kopalni i od tego czasu nie pełnił już roli Domu Kultury. Rolę tę przejęło częściowo kino „Wawel” kierowane przez Annę Durczok, a mecenasem i organizatorem wielu działań kulturalnych stał się Urząd Miasta Rydułtowy. Kino zakończyło działalność w 1996 r., a budynek zmienił właściciela. Rydułtowy na kilkanaście lat zostały pozbawione typowej instytucji kultury. W dawnym budynku ZDK, który obecnie jest własnością Kompanii Węglowej, działa do dziś orkiestra przekształcona, która przekształciła się w fundację.
W roku 2007 Burmistrz Kornelia Newy zainicjowała prace nad przekształceniem budynku byłego basenu krytego, zdewastowanego przez szkody górnicze, na siedzibę ośrodka kultury. Zrodziła się koncepcja, znaleziono źródła finansowania w ramach Programu Rozwoju Subregionu Zachodniego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007- 2013. Powstał projekt architektoniczny autorstwa Krzysztofa Linka, a 28 listopada 2008 roku uchwałą Rady Miasta Rydułtowy zostało powołane Rydułtowskie Centrum Kultury, które stało się beneficjentem projektu „Adaptacja budynku basenu krytego na potrzeby instytucji kultury pod nazwą: Rydułtowskie Centrum Kultury”. W lipcu 2009 roku rozpoczęto prace budowlane, które trwały do lipca 2010 roku. Zmieniono całkowicie wnętrze budynku. Zbudowano salę kinową na 128 miejsc w dawnej niecce basenu, salę teatralną na 290 miejsc na poziomie dawnego wejścia na pływalnię, powstały sale kameralne, powierzchnie wystawowe, pub, zainstalowano windę i przystosowano obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Udało się zachować jeden element dawnego wystroju budynku tuż przy obecnym wejściu głównym w pomieszczeniu szatni – to błękitna mozaika przedstawiająca pływaków, autorstwa Krystiana Burdy. Uroczyste otwarcie Rydułtowskiego Centrum Kultury “Feniks” nastąpiło 4 września 2010 r., a pierwszą dyrektorką została Janina Chlebik-Turek.
Tekst powstał na podstawie publikacji: „Rydułtowy. Zarys dziejów” autorstwa Aleksandry Matuszczyk-Kotulskiej oraz „200 lat kopalni węgla kamiennego Rydułtowy” pod redakcją Henryka Roli.