HEKSY. BALLADA O UMIERANIU | spektakl Teatru SAFO | 21.04.23

HEKSY. BALLADA O UMIERANIU | spektakl Teatru SAFO | 21.04.23

“Heksy” ponownie na deskach RCK. Reżyserka spektaklu “Heksy” Katarzyna Chwałek-Bednarczyk zaprasza do swego domu, by owinąć widza w ciepłą kołderkę wspomnień i opowiedzieć o swojej zwykłej-niezwykłej babci Eugenii.

Pierwotnie miał po prostu powstać spektakl o śląskich kobietach, oparty na śląskiej kulturze, a przede wszystkim na postaci Heksy, czyli śląskiej czarownicy. Baby-wiedźmy, która wszystko wie: wie jak kluski kulać, jak rolada robić, wie co tam u kogo w chałupie piszczy. Tak było na początku. 

Po pierwotnym zamyśle pozostał tylko tytuł i wiara w to, że główna bohaterka posiadła wiedzę tajemną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, która pozwala kobietom na radzenie sobie z życiowymi problemami.

Spektakl opowiada historię życia Eugenii Chwałek i próbuje przywołać duchy przeszłości, przy okazji odkrywając rodzinne tajemnice i odtwarzając zamazane wspomnienia. Nie jest to jednak dokumentalna relacja, lecz poetycka fantasmagoria, zawierająca przekłamania i nadinterpretacje, co jest charakterystyczne dla ludzkiej pamięci.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Kornas, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska.

Choreografia: Zuzia Łapka

Obsługa techniczna: Wojciech Stokłosa, Marlena Kolarczyk, Adam Razik

Muzyka: Irena Santor, Leonard Jakubowski, Jóhann Jóhannsson, Raphael Beau
Aranże: Tomasz Mazur, Jarosław Hanik

Kostiumy: Ilona Niespodziany

Bilety dostępne w kasie RCK oraz na stronie BILETYNA.