KinoSzkoła, edycja IV,
rok szkolny 2014/2015

Informacje podstawowe:
„KinoSzkoła. Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej" to projekt złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli.

W roku szkolnym 2013/2014 w programie wzięło udział 93 tysięcy uczniów z całej Polski.

Poprzednia, trzecia edycja programu, realizowana była w ponad trzydziestu dwóch Instytucjach Kultury na terenach ośmiu województw: śląskiego (Kino Nowość w Będzinie, BCKino w Bytomiu, Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach, Kino MOK w Czerwionce-Leszczynach, Kino Kadr w Dąbrowie Górniczej, KinoScenaKultura w Knurowie, GOK w Rędzinach, Kino Feniks w Rydułtowach, Teatr Mały w Tychach, Kino MOK Centrum w Zawierciu, Kino Janosik w Żywcu), małopolskiego (Kino Parafialne w Andrychowie, Kino Wisła w Brzeszczach, Kino DK w Kętach, Kino Sokół w Nowym Sączu, Kino Mikro w Krakowie, Kino Planeta w Oświęcimiu, Kino Radość w Wolbromiu), łódzkiego (Kino Kultura w Bełchatowie, Kino MDK w Radomsku), podkarpackiego (Kino Ikar w Jarosławiu, Kino Galaktyka w Mielcu, Kino TDK w Tarnobrzegu, Kino Gabinet w Łańcucie), świętokrzyskiego (Kino Muza we Włoszczowie), dolnośląskiego (Kino Jubilat w Głogowie, Świdnicki Ośrodek Kultury), kujawsko-pomorskiego (Kino MCK w Lipnie) i zachodnio-pomorskiego (Kino Podhale w Połczynie-Zdroju, Kino Mewa w Złocieńcu, Kino Drawa w Drawsku Pomorskim, DK w Goleniowie).

Większość podmiotów, w których realizowany jest projekt „KinoSzkoła" należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych.

Założenia programowe:
Nadrzędnym celem programu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl: „Filmowe drogowskazy", adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści podstaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych.

„Cykl trójwymiarowy" jest uzupełnieniem zajęć języka polskiego oraz sztuki na poziomie szkoły podstawowej. Celem zajęć w tym cyklu jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu terminologii filmoznawczej.
„KinoPrzedszkole" to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku.
„Warsztaty Medialne dla uczniów" to zajęcia składające się z części teoretycznej i praktycznej. Ich celem jest wzrost kompetencji medialnych wśród uczniów.
Na czas rekolekcji, przygotowaliśmy cykl „Rekolekcje z filmem", mające w założeniu możliwość podjęcia refleksji religijnych dzięki kontaktowi z dziełem filmowym.
Nauczycielom proponujemy „Szkolenie i warsztaty medialne", dzięki którym poszerzą wiedzę z zakresu wykorzystywania mediów w praktyce wychowawczej.

Autorzy programu:
Autorką i kierownikiem programu „KinoSzkoła" jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagog, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego (temat dysertacji: „Aksjologiczne aspekty edukacji audiowizualnej w kontekście dominujących postaw odbiorczych uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Autorka przygotowuje cykle: profilaktyczno-społeczny „Filmowe drogowskazy", trójwymiarowy, warsztaty medialne dla uczniów, warsztaty medialne i szkolenia dla nauczycieli.

Doboru filmów oraz prelekcji w ramach cyklu „KinoPrzedszkole" dokonał dr Marcin Skorek.
Cykl „Rekolekcje z filmem" przygotowany został przez filmoznawcę i dziennikarza radia katolickiego – Łukasza Turę.

Nagrody i rekomendacje:

• Program objęty patronatem POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ;
• Program rekomendowany przez CENTRALNY GABINET EDUKACJI FILMOWEJ W ŁODZI;
• Program objęty patronatem INSTYTUTU NAUK O KULTURZE I STUDIÓW INTERDYSCYPLINARNYCH UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO;
• Program KinoSzkoła 2014/2015 otrzymał CERTYFIKAT FILMOTEKI NARODOWEJ dla programu edukacji filmowej;
• Program dwukrotnie nominowany do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza (za rok 2012 i 2013). Wyniki 7. edycji nagród PISF zostaną ogłoszone we wrześniu 2014 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni;
• Program „KinoSzkoła" należy do „Koalicji dla Edukacji Filmowej".

DO POBRANIA:

- informacje pdf button

- karta zgłoszenia image

Copyright © 2013. All Rights Reserved.