KinoSzkoła, edycja III, rok szkolny 2013/2014

Założenia programowe

„KinoSzkoła. Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej” to projekt złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli.  

W poprzedniej edycji projektu wzięło udział ponad 70 tysięcy polskich uczniów. Tegoroczna, trzecia edycja projektu realizowana jest w 25 Instytucjach Kultury na terenach ośmiu województw: śląskiego (Będzin, Bytom, Czechowice-Dziedzice, Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Rydułtowy, Tychy, Zawiercie, Żywiec), małopolskiego (Andrychów, Brzeszcze, Kęty, Nowy Sącz, Kraków, Wolbrom), łódzkiego (Bełchatów, Radomsko), podkarpackiego (Jarosław, Mielec, Tarnobrzeg), świętokrzyskiego (Włoszczowa), dolnośląskiego (Głogów), kujawsko-pomorskiego (Lipno) i zachodnio-pomorskiego (Złocieniec).

Założenia programowe:

Nadrzędnym celem projektu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl: „Filmowe drogowskazy”, adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści postaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych.

           „Cykl trójwymiarowy” jest uzupełnieniem zajęć języka polskiego oraz sztuki na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnym. Celem zajęć w tym cyklu jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu terminologii filmoznawczej.

            „KinoPrzedszkole” to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku.

            „Warsztaty Medialne dla uczniów” to zajęcia składające się z części teoretycznej i praktycznej. Ich celem jest wzrost kompetencji medialnych wśród uczniów.

            Nauczycielom proponujemy „Szkolenie i warsztaty medialne”, dzięki którym poszerzą wiedzę z zakresu wykorzystywania mediów w praktyce wychowawczej.

Autor projektu:

Autorką projektu „KinoSzkoła” jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, certyfikowana trenerka PISF w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego (dysertacja dotyczy zagadnień edukacji audiowizualnej).

Nagrody i wyróżnienia:

W lipcu 2013 r. projekt „KinoSzkoła” został nominowany do szóstej edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt „KinoSzkoła” należy do „Koalicji dla Edukacji Filmowej”.

            Projekt otrzymał rekomendację Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej  w Łodzi.

DO POBRANIA pdf button

Copyright © 2013. All Rights Reserved.